Τελευταία Ενημέρωση σχετικά με νέο κοροναιό 2019_nCOV

Τελευταία Νέα σχετικά με τον κοροναιό 2019_nCOV στη γειτονική Ιταλία

Οδηγίες-Μέτρα πρόληψης εξάπλωσης της λοίμωξης

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η Διεύθυνση του σχολείου μας βρίσκεται σε συνεχή επικοινωνία με τους υπεύθυνους του Ιταλικού σχολείου - μαθητές και μαθήτριες του οποίου φιλοξενήθηκαν από δικούς μας μαθητές την προηγούμενη εβδομάδα - προκειμένου να ενημερώνεται για την κατάσταση της υγείας τους. Η Διεύθυνση απευθύνθηκε στον ΕΟΔΥ (πρώην ΚΕΕΛΠΝΟ) ζητώντας οδηγίες για τη διαχείριση πιθανών περιστατικών ιώσεων εξαιτίας του νέου κοροναϊού. Σύμφωνα με τις οδηγίες του ΕΟΔΥ (πρώην ΚΕΕΛΠΝΟ), απαιτείται εγρήγορση για την περίπτωση που οι φιλοξενούμενοί μας Ιταλοί μαθητές ή καθηγητές τους εμφανίσουν συμπτώματα και νοσήσουν από το νέο κοροναϊό για διάστημα 14 ημερών από την ημέρα που ξεκίνησαν από Ιταλία, δηλ. από 16 Φεβρουαρίου έως 1 Μαρτίου 202. Αυτή τη στιγμή, όλοι οι μαθητές, οι μαθήτριες αλλά και οι συνοδοί καθηγήτριες είναι καλά στην υγεία τους και με βάση τις συμβουλές του ΚΕΕΛΠΝΟ δεν χρειάζεται να λάβουμε κάποιο προληπτικό μέτρο πέραν των γενικά προτεινομένων για τη σχολική κοινότητα. Παραμένουμε με υπευθυνότητα σε συνεχή συνεργασία με τη Διεύθυνση δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης Δ´ Αθήνας για περαιτέρω οδηγίες.

Δείτε εδώ την σχετική ενημερωτική καμπάνια: Ενημερωτική καμπάνια για τον κοροναϊό.

..........................................................................................................................................................

Περισσότερες πληροφορίες στην ιστοσελίδα  Εθνικός Οργανισμός Δημόσιας Υγείας