Από την εξ αποστάσεως στη δια ζώσης εκπαίδευση

226 ώρες εκπαιδευτικών τηλεδιασκέψεων - 77 ηλεκτρονικές τάξεις

Αγαπητοί γονείς και μαθητές,

Ολοκληρώθηκε μια πρωτόγνωρη περίοδο που όλοι μας δοκιμαστήκαμε σε πολλά επίπεδα. Αυτό το διάστημα, που έπρεπε να μείνουμε σπίτι, καταφέραμε να το αξιοποιήσουμε για να μάθουμε να μαθαίνουμε αλλιώς...

Οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας δημιούργησαν από τις πρώτες μέρες της αναστολής λειτουργίας συνολικά 77 ηλεκτρονικές τάξεις, προσαρμοζόμενοι στις απαιτήσεις των ημερών. Μέσα από τις ηλεκτρονικές τάξεις συνεχίστηκε η εκπαιδευτική διαδικασία με ανάρτηση εκπαιδευτικού υλικού, ανάθεση εργασιών, αποστολή ασκήσεων, επίλυση αποριών, αξιολόγηση/σχολιασμό απεσταλμένων, ανατροφοδότηση μεταξύ μαθητών και εκπαιδευτικών. Από τις 30 Μαρτίου, εφαρμόσαμε -παράλληλα με τις ηλεκτρονικές τάξεις- τη μέθοδο σύγχρονης εξ αποστάσεως εκπαίδευσης μέσω τηλεδιασκέψεων με την πλατφόρμα Webex που διέθεσε Υπουργείο Παιδείας. Υλοποιήθηκαν συνολικά 226 ώρες εκπαιδευτικών τηλεδιασκέψεωνμε μεγάλη συμμετοχή των μαθητών και μαθητριών μας. Οι εκπαιδευτικές τηλεδιασκέψεις ενίσχυσαν τη συμμετοχή και στις εργασίες και ασκήσεις μέσω των ηλεκτρονικών τάξεων, διατήρησαν την επαφή με την μαθησιακή διαδικασία και άνοιξαν ένα ζωντανό παράθυρο επικοινωνίας για την υπό αναστολή σχολική κοινότητα. Η όλη προσπάθεια άφησε μια σημαντική παρακαταθήκη σε όλους.

Από Δευτέρα 18 Μαΐου, συνεχίζουμε από κοντά στον φυσικό μας χώρο με χαμόγελο, αποστάσεις και προσοχή!

Επιστρέφουμε στο σχολείο, μένουμε ασφαλείς!