Σχετικά με την υποχρεωτική χρήση της μάσκας στο σχολείο.

Σημαντική Ανακοίνωση

Σχετικά με την υποχρεωτική χρήση της μάσκας στο σχολείο.

Εν όψει της έναρξης της σχολικής χρονιάς και στο πλαίσιο των μέτρων προστασίας κατά της covid-19 θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι σύμφωνα με την Υπουργική Απόφαση με  Αριθμ. Δ1α/ΓΠ.οικ. 55339/ΦΕΚ 3780 τ. Β’ /8-9-2020, ισχύουν τα κάτωθι:

Η χρήση μη ιατρικής (ή ιατρικής/χειρουργικής) μάσκας είναι υποχρεωτική για τους μαθητές σε όλους τους χώρους του σχολείου, εσωτερικούς και εξωτερικούς (όταν υπάρχει συνωστισμός), καθώς και για τους επισκέπτες των σχολικών μονάδων.

Δεν είναι υποχρεωτική η χρήση μάσκας κατά τη διάρκεια του φαγητού και κατά τη διάρκεια της γυμναστικής/ άθλησης.

Η χρήση της χειρουργικής μάσκας έναντι της απλής υφασμάτινης μπορεί να προκριθεί από τους γονείς κατ’ επιλογήν τους (σύσταση θεράποντος ιατρού) για παιδιά με υποκείμενα νοσήματα, όπως ενδεικτικά περιγράφονται παρακάτω:

α) Μαθητές με προηγούμενο ιστορικό σοβαρής ανοσοκαταστολής (χημειοθεραπεία, μεταμόσχευση αιμοποιητικών κυττάρων ή συμπαγούς οργάνου), β) Μαθητές με ινοκυστική νόσο, γ) Μαθητές που λαμβάνουν βιολογικούς παράγοντες, όπως είναι τα παιδιά με ρευματολογικά νοσήματα ή φλεγμονώδη νόσο του εντέρου, δ) Μαθητές με μεσογειακή αναιμία, ε) Μαθητές με σακχαρώδη διαβήτη.

Από την υποχρεωτική χρήση μη ιατρικής μάσκας εξαιρούνται οι ακόλουθες κατηγορίες μαθητών, οι οποίοι προσέρχονται κανονικά στο σχολείο, αφού προσκομίσουν τα απαραίτητα σχετικά δικαιολογητικά:

α) μαθητές με γνωσιακή, αναπτυξιακή, ψυχική διαταραχή ή διαταραχή συμπεριφοράς (γνωμάτευση ΚΕΣΥ).

β) μαθητές με σοβαρό νευρολογικό ή μυϊκό ή άλλο νόσημα που τους εμποδίζει να χειριστούν τη μάσκα τους (γνωμάτευση γιατρού αντίστοιχης ειδικότητας).

Επιπλέον σύμφωνα με τις οδηγίες του ΕΟΔΥ πρέπει να κρατάτε τα παιδιά στο σπίτι αν νιώθουν άρρωστα (έχουν βήχα, συνάχι, ή άλλα συμπτώματα του ανωτέρου αναπνευστικού), να επικοινωνήσετε άμεσα με γιατρό της πρωτοβάθμιας φροντίδας υγείας, κατά προτίμηση με γιατρό που παρακολουθεί συστηματικά τα παιδιά, και  να ενημερώσετε το σχολείο.

Η Διεύθυνση