Ψυχολόγος για θέματα COVID-19 στο σχολείο μας

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Στο σχολείο μας ανέλαβε υπηρεσία η ψυχολόγος κυρία Σαρτζετάκη Αρχόντισσα. Ο ρόλος της θα είναι συμβουλευτικός, υποστηρικτικός και ενημερωτικός προς τους μαθητές, τις οικογένειές τους και το εκπαιδευτικό προσωπικό του σχολείου. Η παροχή  ψυχοκοινωνικής υποστήριξης και καθοδήγησης αποσκοπεί στην ενδυνάμωση της σχολικής κοινότητας προκειμένου μαθητές, εκπαιδευτικοί, γονείς και κηδεμόνες να αποκτήσουν εκείνες τις δεξιότητες που απαιτούνται για την αποτελεσματική διαχείριση κρίσιμων και απρόβλεπτων σχέσεων και καταστάσεων, όπως η πανδημία COVID-19.

Ειδικότερα, η ψυχολόγος θα εργάζεται σε ατομικό και ομαδικό επίπεδο με τα ίδια τα παιδιά, τους γονείς και τους εκπαιδευτικούς, ανάλογα με τις εκάστοτε διαπιστωμένες ανάγκες και, όπου θεωρείται αναγκαίο, με σκοπό την προαγωγή της ψυχοσυναισθηματικής υγείας, την ευαισθητοποίηση, την πρόληψη, την έγκαιρη ανίχνευση δυσλειτουργικών καταστάσεων και την συστημική και πολυεπίπεδη παρέμβαση.

Θα προσφέρει τις υπηρεσίες της σύμφωνα με τον κώδικα δεοντολογίας της ειδικότητάς της και την τήρηση του απορρήτου των προσωπικών δεδομένων των μαθητών και των οικογενειών τους, σύμφωνα με τις διατάξεις της ισχύουσας νομοθεσίας. Επί του παρόντος οι ατομικές συναντήσεις με την ψυχολόγο θα γίνονται σε κλειδωμένη ιδιωτική τάξη του WebEx (σύνδεσμος ηλεκτρονικής τάξης: https://minedu-secondary2.webex.com/meet/sartzetaki) κατόπιν αιτήματος και ραντεβού.

Σε περίπτωση ατομικής παρέμβασης για τους μαθητές, απαιτείται η σύμφωνη γνώμη των γονέων ή κηδεμόνων ή των ασκούντων τη γονική μέριμνα ή των εχόντων την επιμέλεια με κατάθεση Υπεύθυνης Δήλωσης στο σχολείο. Για να κλείσετε ραντεβού και να επικοινωνήσετε μαζί της προσωπικά, μπορείτε να στέλνετε e-mail στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε., είτε να στέλνετε απευθείας μηνύματα στο μάθημα που έχει δημιουργηθεί στο e-class. Το μάθημα αυτό έχει τίτλο "Ψυχολογία" και κωδικό: 0551831296, στο οποίο θα αναρτάται και ενημερωτικό υλικό για γονείς/κηδεμόνες, εκπαιδευτικούς και μαθητές.