Αγιασμός 2021-22

Έναρξη και αγιασμός  για τη νέα σχολική χρονιά 2021-22

Το σχολείο ανοίγει και υποδέχεται τους μαθητές του τη Δευτέρα 13 Σεπτεμβρίου 2021 και ο αγιασμός θα πραγματοποιηθεί στις 09:00 πμ.

Η προσέλευση των μαθητών θα γίνει υποχρεωτικά στις 08.45 πμ, με χρήση μάσκας και προσκόμιση πιστοποιητικού εμβολιασμού ή βεβαίωσης νόσησης τελευταίου εξαμήνου ή βεβαίωσης αρνητικού αυτοδιαγνωστικού ελέγχου (self test), ενώ οι γονείς/ κηδεμόνες  δεν δύνανται να εισέλθουν στο χώρο του σχολείου.

Οι μαθητές της Α' γυμνασίου να φέρουν τις σχολικές τους τσάντες για την παραλαβή των βιβλίων, αμέσως μετά τον αγιασμό. Οι μαθητές της Β'  και Γ' γυμνασίου θα παραλάβουν τα βιβλία τους την επόμενη μέρα, Τρίτη 14 Σεπτεμβρίου 2021.

>>Επισημαίνεται ότι:

Βεβαίωση self-test οφείλουν να φέρουν οι μαθητές που δεν έχουν πιστοποιητικό εμβολιασμού ούτε βεβαίωση παρελθούσας νόσησης (τελευταίου εξαμήνου). Η διάθεση δωρεάν self tests από τα φαρμακεία στους μαθητές όλων των βαθμίδων γίνεται μέχρι και την Παρασκευή 17/9/21. Κάθε μαθητής θα προμηθεύεται έξι δωρεάν self tests με τα οποία θα καλύπτει τις ανάγκες ελέγχου των τριών επόμενων εβδομάδων (13 Σεπτεμβρίου – 3 Οκτωβρίου).

Το self-test θα πραγματοποιείται δύο φορές την εβδομάδα. Ειδικότερα, την πρώτη εβδομάδα του διδακτικού έτους, το πρώτο τεστ πρέπει να πραγματοποιηθεί έως και 24 ώρες πριν από την προσέλευση στο σχολείο τη Δευτέρα 13/9/21, δηλαδή είτε την Κυριακή, είτε την Δευτέρα πριν από την προσέλευση στο σχολείο. Για τα επόμενα τεστ, θα δοθούν νέες οδηγίες.

Οδηγίες για τη διενέργεια αυτοδιαγνωστικού ελέγχου

Η πραγματοποίηση του ελέγχου γίνεται σύμφωνα με τις οδηγίες που περιέχονται στη συσκευασία. Στη συνέχεια οι γονείς / κηδεμόνες των ανηλίκων μαθητών/ τριων επισκέπτονται την ηλεκτρονική πλατφόρμα self-testing.gov.gr, η οποία είναι προσβάσιμη μέσω της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης της Δημοσιάς Διοίκησης (gov.gr - ΕΨΠ) και, αφού επιλέξουν την κατηγορία «Σχολική Κάρτα για COVID-19», αυθεντικοποιούνται με τη χρήση των κωδικών - διαπιστευτηρίων της Γ.Γ.Π.Σ.Δ.Δ. (taxis net), σύμφωνα με το άρθρο 24 του ν. 4727/2020 (Α ́ 184), και ακολουθούν τη διαδικασία υποβολής του αποτελέσματος.

Εάν το αποτέλεσμα του αυτοδιαγνωστικού ελέγχου είναι αρνητικό, εκδίδεται από την πλατφόρμα σχολική κάρτα αρνητικού αποτελέσματος, την οποία εκτυπώνουν ή αντιγράφουν σε ένα απλό χαρτί ακριβώς με τα ίδια σειρά και μορφή συμπληρώνοντας τα στοιχεία που αναφέρονται και ζητούνται στη σχολική κάρτα. Ο/Η μαθητής/τρια επιδεικνύει, χωρίς να παραδίδει, τη σχολική κάρτα στον υπεύθυνο του σχολείου και τη φέρει μαζί του/της μέχρι τη διενέργεια του επομένου διαγνωστικού ελέγχου σε περίπτωση που ζητηθεί επίδειξη της από εκπαιδευτικό ή από τον Διευθυντή ή την Υποδιευθύντρια.

Εάν το αποτέλεσμα του αυτοδιαγνωστικού ελέγχου είναι θετικό, εκδίδεται από την πλατφόρμα σχολική κάρτα θετικού αποτελέσματος, την οποία τα ανωτέρω πρόσωπα εκτυπώνουν ή αντιγράφουν με ανάλογο τρόπο όπως προηγουμένως. Σε αυτή την περίπτωση, τα ανωτέρω πρόσωπα μεταβαίνουν εντός είκοσι τεσσάρων (24) ωρών σε δημόσια δομή, όπως αυτές είναι αναρτημένες στην πλατφόρμα self-testing.gov.gr, για δωρεάν επαναληπτικό έλεγχο. Μέχρι να μεταβούν στη δημόσια δομή, οι διαγνωσθέντες/είσες θετικοί/ες μαθητές/τριες και οι οικείοι τους, παραμένουν σε κατ’ οίκον περιορισμό ακολουθώντας τις σχετικές οδηγίες του Εθνικού Οργανισμού Δημοσιάς Υγείας (Ε.Ο.Δ.Υ.). Εάν το αποτέλεσμα του δωρεάν επαναληπτικού ελέγχου είναι θετικό, ακολουθείται το πρωτόκολλο του Ε.Ο.Δ.Υ.. Εάν το αποτέλεσμα του δωρεάν επαναληπτικού ελέγχου είναι αρνητικό, τότε εκδίδεται σχετική βεβαίωση από τη δημόσια δομή, με την οποία βεβαιώνεται το αρνητικό αποτέλεσμα.

ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΚΑΡΤΑΣ σε .pdf.

Η Διεύθυνση