Με ευκαιρία της Ημέρας Ποίησης (21/3/15) για πέμπτη χρονιά, υλοποιήθηκε λογοτεχνική εκδήλωση με καλεσμένο ποιητή τον κ. Παναγιώτη Ιωαννίδη, οποίος απήγγειλε έργα του, συνομίλησε με τους μαθητές και τις μαθήτριες και αντάλλαξε απόψεις και εμπειρίες. Στην εκδήλωση συμμετείχε η Α΄ Γυμνασίου και η ομάδα των βιωματικών δράσεων της Β΄ Γυμνασίου με θέμα: «Η σχέση ζωγραφικής και λογοτεχνίας». Ακολουθεί αντίστοιχη εκδήλωση λογοτεχνίας με την πεζογράφο κ. ΜαρώΤριανταφύλλου στις 26/3/15 στο αμφιθέατρο του σχολείου. Οι εκδηλώσεις οργανώθηκαν με επιμέλεια της κ. Νικοπούλου, ποιήτριας, πεζογράφου και εικαστικού του σχολείου μας.