Στην φετινή γιορτή για την επέτειο του Πολυτεχνείου ήταν καλεσμένος στο σχολείο μας ο κ. Γιώργος Οικονόμου, ο οποίος είχε συμμετάσχει ενεργά στα γεγονότα του Πολυτεχνείου το 1973. Μίλησε στους μαθητές για την εμπειρία του από την ιστορική εκείνη περίοδο και απάντησε στις ερωτήσεις τους.

O Γιώργος Ν. Οικονόμου σπούδασε Μαθηματικά, Μουσική και Φιλοσοφία. Συμμετείχε ενεργώς στο αντιδικτατορικό κίνημα. Παρακολούθησε στο Παρίσι τα μεταπτυχιακά σεμινάρια του Κορνήλιου Καστοριάδη με τον οποίο άρχισε τη διδακτορική του διατριβή. Έχει Master φιλοσοφίας του Πανεπιστημίου της Σορβόννης και είναι Διδάκτωρ Φιλοσοφίας του Πανεπιστημίου Κρήτης. Εργάσθηκε στη Μέση Εκπαίδευση και στο Πανεπιστήμιο.