Το Σάββατο 13 Απριλίου 2019 , 09:00 - 14:00 , πραγματοποιήθηκε με επιτυχία στο 4ο ΓΕΛ Αιγάλεω το 1ο Μαθη(μα)τικό Συμπόσιο , που διοργάνωσαν η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Αττικής και τα 6 ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Αττικής.

Συμμετείχαν μαθητές από σχολεία ( γυμνάσια – λύκεια ) όλης της Αττικής , γονείς, εκπαιδευτικοί και επισκέπτες .

Το σχολείο μας - 6ο Γυμνάσιο Αγίου Δημητρίου - συμμετείχε στο

συμπόσιο -γιορτή με τους μαθητές της Β΄Γυμνασίου :

Διαμαντοπούλου

Κωνσταντίνα

Καζετόρη

Ζέτα

Καινούργιου

Φωτεινή

Κουτσούκος

Ναπολέων

Κραββαρίτης

Δημήτριος

Λιάρου

Αγγελλική

Παπαδοπούλου

Άννα

Σωτηροπούλου

Χριστίνα

Χατζή

Φανή

και τον Μαθηματικό του σχολείου μας Θεοδόση Βαλληνδρά.

Οι μαθητές μας παρουσίασαν το θέμα :

"Μαθηματικά - Μαθηματικοί και Γραμματόσημα"

Ήταν μια παρουσία διάρκειας 30 λεπτών σε PowerPoint στην οποία , μέσα από τα γραμματόσημα, έκαναν μια αναφορά στις μεγάλες στιγμές της ιστορίας των Μαθηματικών από την γέννησή τους μέχρι την σύγχρονη εποχή αλλά και στην ζωή και το έργο κορυφαίων μαθηματικών :

Αρχαίοι ανατολικοί πολιτισμοί ( Κινέζοι – Ινδοί – Βαβυλώνιοι ) , Αρχαίοι Αιγύπτιοι , Αρχαίοι Έλληνες ( Θαλής - Πυθαγόρας –Ευκλείδης – Αρχιμήδης – Ίππαρχος ) , Χρυσή Τομή , Mεσαίωνας ( Fibonacci- LucaPaccioli ) , Επιστημονική επανάσταση ( ΝewtonLeibnizEulerDescartesFermat- PascalGauss) , Yπερβολική Γεωμετρία 1830 , Ramanujan , Hilbert , Turing , Kαραθεοδωρή , Andrew Wiles

Έτσι οι μαθητές μας πέτυχαν :

$1·       να αναδείξουν την οικουμενικότητα , την διαχρονικότητα , και τη χρησιμότητα των Mαθηματικών .

$1·       να προβάλλουν την εξέλιξη των Mαθηματικών αλλά και τη σχέση τους με τις άλλες επιστήμες , τις τέχνες και τον πολιτισμό .

Υ.Γ. Οι καθηγήτριες του σχολείου μας Μαρία Χριστοπούλου και Μαρίνα

Φωτιάδου επιμελήθηκαν την εμφάνιση ( λευκά πουκάμισα, γραβάτες,

φουλάρια, καρτελάκια κ.τ.λ. ) των μαθητών μας και υποστήριξαν τις

πρόβες της παρουσίασης.