Μαθητικό Έντυπο «Τα σαΐνια του 6ου»

Το σχολείο μας για 12η συνεχόμενη σχολική χρονιά θα έχει τη δική του εφημερίδα: «Τα Σαίνια του 6ου»

Με το πρόγραμμα αυτό η ανάγνωση αλλά και η συγγραφή κειμένων γίνεται ευχάριστη διαδικασία. Μέσω των κειμένων τους τα παιδιά εξωτερικεύουν τις ευαισθησίες τους, τις ανησυχίες τους, τους προβληματισμούς τους, τα όνειρά τους.

Με τη βιβλιογραφική ερευνά, αναλύοντας τις εφημερίδες, τα περιοδικά, το internet, την τηλεόραση αλλά και την ίδια την πραγματικότητα οδηγούνται σε προσωπικές κρίσεις, συμπεράσματα, γνώση και ο κάθε μαθητής προσφέρει εκείνο που τον ενδιαφέρει περισσότερο, ανάλογα με τα ενδιαφέροντά του.

Μέσα από τη μαθητική εφημερίδα από συνεντεύξεις, επιτόπιες έρευνες, δημοσιογραφικές αποστολές κ.λ.π. γνωρίzουν διάφορα προβλήματα, επεξεργάζονται τα δεδομένα τους, βγάζουν τα συμπεράσματα τους καλλιεργώντας έτσι την κριτική τους ικανότητα, ώστε να ελέγχουν τις πληροφορίες και τις ειδήσεις που τα ΜΜΕ τους παρέχουν καθημερινά.

Ένα ακόμα από τα κύρια χαρακτηριστικά της εφημερίδας είναι η ομαδική εργασία, κάτι πολύ σημαντικό που προάγει την αυτοπειθαρχία και τον αυτοέλεγχο, βασικά στοιχεία δημοκρατίας.

Δίνοντας ευκαιρίες σ’ όλους τους μαθητές για δραστηριοποίηση γύρω από τα θέματα της εφημερίδας έχοντας θετική διάθεση, βοηθούνται στο ν’ αποκτήσουν δημιουργική φαντασία και αυτοεκτίμηση.

Τελειώνοντας επιτρέψτε μας να αναφέρουμε ότι η συμμετοχή στο μαθητικό έντυπο είναι μια διαδικασία που χρειάζεται διάθεση, μεράκι, χρόνο, κόπο αλλά είναι και ιδιαίτερα δημιουργική. Σας συνιστούμε να μπείτε σ’ αυτή τη διαδικασία να τη ζήσετε και να τη χαρείτε. Αξίζει τον κόπο!

ΚΑΡΛΙΑΦΤΗ ΝΙΚΟΛΙΤΣΑ

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΠΟΥΛΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ