Αθλητικές Δραστηριότητες στο σχολείο 24/9/2021

Δείτε το Βίντεο

Στο πλαίσιο του εορτασμού της Ευρωπαϊκής Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού στις 24 Σεπτεμβρίου 2021, καθώς και της 8ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού οργανώθηκαν και υλοποιήθηκαν στο σχολείο μας αθλητικές δραστηριότητες και εκδηλώσεις με κοινό σύνθημα για το έτος 2021: «Το Σχολείο σε Κίνηση: Αθλούμαστε δημιουργικά».

Οι δράσεις/δραστηριότητες (π.χ. τρέξιμο, περπάτημα, σχοινάκι, χορός, παιχνίδια κίνησης κ.ά.) ήτανδιάρκειας 120 λεπτών, εντός του σχολικού ωραρίου, με τη συμμετοχή όλων ανεξαιρέτως των μαθητών και μαθητριών κάθε σχολικής μονάδας και υλοποιήθηκαν ανά τάξη λαμβάνοντας όλα τα απαραίτητα μέτρα για την πρόληψη και αποφυγή διασποράς του κορωνοϊού SARS-COV-2.

Η προώθηση της δημιουργικότητας μέσω του αθλητισμού, η προαγωγή της υγείας και της ευεξίας, η ενθάρρυνση της κοινωνικής ενσωμάτωσης και της ανάπτυξης κοινωνικών δεξιοτήτων αποτελούν τους υπό έμφαση στόχους του εν λόγω εορτασμού. Η προετοιμασία και η διεξαγωγή των δράσεων έγινε από την καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής κ. Φωτιάδου με την εμπλοκή όλων των εκπαιδευτικών και μαθητών/τριών του σχολείου μας.

Μείνετε σε Κίνηση Δημιουργικά και Απολαύστε λίγα στιγμιότυπα από την Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2021-22 στο βίντεο που ακολουθεί.