Από τη διδακτική επίσκεψη της Α' Γυμνασίου στο Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Ιστορίας, η Α’ τάξη του σχολείου μας επισκέφθηκε τον μήνα Νοέμβριο το Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης. Εκεί οι μαθητές παρακολούθησαν δυο εκπαιδευτικά προγράμματα με θέμα τον κυκλαδικό πολιτισμό και την καθημερινή ζωή των αρχαίων Ελλήνων αντίστοιχα.
Ήταν ένα εικονικό ταξίδι στο χώρο και τον χρόνο μέσα από τις σημαντικότερες συλλογές αντιπροσωπευτικών καλλιτεχνημάτων της Κυκλαδικής και Κλασικής περιόδου. Αυθεντικότητα, αφαιρετικότητα, αισθητική και κυρίως μοναδικότητα ήταν τα στοιχεία που εντυπωσίασαν τα παιδιά καθώς αποκόμισαν ανεκτίμητες πληροφορίες για τις αρχαίες ελληνικές κοινωνίες, την οργάνωσή τους αλλά και τις πεποιθήσεις των ανθρώπων που ζούσαν σε αυτές.

Α1 & Α3_14 Νοεμβρίου 2019

Α2 & Α4_29 Νοεμβρίου 2019