Πρόγραμμα εκπαιδευτικών τηλεδιασκέψεων 27-30 Απριλίου

Πρόγραμμα Εκπαιδευτικών Τηλεδιασκέψεων

Νέο πρόγραμμα για όλα τα τμήματα_27-30 Απριλίου

Οδηγίες Σύνδεσης

Αγαπητοί γονείς και παιδιά! Χριστός Ανέστη!
Την ερχόμενη εβδομάδα, θα συνεχίσουμε την εξ αποστάσεως εκπαίδευση με εκπαιδευτικές τηλεδιασκέψεις με το ακόλουθο πρόγραμμα ανά τμήμα.
Θα θέλαμε να σας επιστήσουμε την προσοχή στο ζήτημα της προστασίας των προσωπικών δεδομένων μαθητών και εκπαιδευτικών, κατά τη διάρκεια των εκπαιδευτικών τηλεδιασκέψεων. Αναλυτικότερα, η διαδικασία σύγχρονης εξ αποστάσεως εκπαίδευσης μέσω τηλεδιασκέψεων πραγματοποιείται υπό την επίβλεψη του Υπουργείου Παιδείας, όπως φαίνεται και από τον σύνδεσμο του κάθε εκπαιδευτικού (https://minedu-gov-gr.webex.com/meet/........). Το Υπουργείο Παιδείας σαν διαχειριστής της πλατφόρμας minedu-gov-gr.webex.com έχει αποκλείσει τη δυνατότητα βιντεοσκόπησης. Είναι προφανές, ότι και η χρήση άλλων μέσων βιντεοσκόπησης ή/και καταγραφής στιγμιοτύπων ή/και ηχητικών απόσπασμάτων απαγορεύεται. Γίνεται σαφές, ότι άμεσα εμπλεκόμενη στη διαδικασία ελέγχου είναι η Υπηρεσία Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος –πολύ περισσότερο τώρα που στόχος είναι η προστασία προσωπικών δεδομένων ανηλίκων παιδιών αλλά και δημοσίων λειτουργών (εκπαιδευτικών), και γι αυτό τον λόγο κάθε παράβαση αυτών των κανονισμών επισύρει ποινικές κυρώσεις. Αναλυτικές σχετικές ανακοινώσεις είναι αναρτημένες στην ιστοσελίδα μας.

Ενδέχεται να υπάρξουν αλλαγές/προσθήκες γι' αυτό: Μείνετε συντονισμένοι!

ΠΡΟΣΟΧΗ! Κάθε καθηγητής θα ζητάει κάποια προετοιμασία πριν την τηλεδιάσκεψη. Γι αυτό πρέπει να επισκεφθείτε την ηλεκτρονική τάξη eclass.sch.gr και να διαβάσετε τις ανακοινώσεις των μαθημάτων και τα μηνύματά σας.
Θα βρείτε τον σύνδεσμο της ψηφιακής τάξης κάθε καθηγητή σε προσωπικό μήνυμα στην eclass του κάθε μαθήματος, ενώ παρακάτω υπάρχουν
και οδηγίες σύνδεσης με Η-Υ ή κινητό/ tablet. Προσοχή! Να μπείτε εγκαίρως να κάνετε εγκατάσταση ή/και είσοδο στην εφαρμογή.
Όποιος δεν έχει πρόσβαση στο διαδίκτυο, θα μπορεί να συμμετέχει μέσω τηλεφωνικής κλήσης αστικής χρέωσης ενημερώνοντας τηλεφωνικά στο σχολείο 9.30-11.30.

-----------------------------------------------------------------------
Και μην αργήσετε ... Το ψηφιακό "κουδούνι" χτυπάει πάντα στην ώρα του και θα μείνετε στην είσοδο...