Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2018

Στο πλαίσιο της ημέρας σχολικού αθλητισμού -που έχει καθιερωθεί εδώ και 5 έτη- με σύνθημα «ΑΣ ΚΙΝΗΘΟΥΜΕ», 181 μαθητές του σχολείου μας, βίωσαν μια ξεχωριστή εμπειρία σ’ έναν όμορφο αθλητικό πολυχώρο στην Παλλήνη, το «The Wall».

Οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να ψυχαγωγηθούν μέσω της άσκησης, λαμβάνοντας μέρος σε πολλές και ποικίλες αθλητικές δραστηριότητες τις οποίες και σας παρουσιάζουμε:
-          Συμμετοχή σε αγώνες ποδοσφαίρου 5x5, όπου έλαβαν μέρος τα αγόρια κάθε τάξης, αγωνιζόμενα σε τμήματα, όπως και δύο ομάδες κοριτσιών από μαθήτριες της Α΄ τάξης.
-          Συμμετοχή σε αγώνες beach volley.
-          Αναπήδηση σε τραμπολίνο και bungee trampoline
-          Ισορροπία σε ιμάντα (slack line)
-          Αναρρίχηση σε ειδικά διαμορφωμένο κλειστό χώρο με πίστα αναρρίχησης 14 μέτρων
Όλες οι παραπάνω δραστηριότητες πραγματοποιήθηκαν υπό την καθοδήγηση έμπειρου εκπαιδευτικού προσωπικού, το οποίο φρόντισε να μας παρέχει ένα απόλυτα ασφαλές και φιλικό περιβάλλον.
Στόχος της ημέρας σχολικού αθλητισμού είναι, όπως κάθε χρόνο, η ενίσχυση της αυτοπεποίθησης, η κοινωνικοποίηση και πάνω απ’ όλα το χαμόγελο του κάθε παιδιού μέσω της άσκησης και της κίνησης.