Εκπαιδευτική επίσκεψη στη Χαλκίδα της ομάδας Διαμεσολάβησης

Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας: «Σχολική Διαμεσολάβηση, καλλιέργεια δεξιοτήτων και διαχείρισης συγκρούσεων, στο πλαίσιο της σχολικής κοινότητας»

Στις 11 – 4 - 2019 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη της ομάδας διαμεσολάβησης του σχολείου μας, στη Χαλκίδα. Εκεί επισκεφτήκαμε την Εστία Γνώσης Χαλκίδας και παρακολουθήσαμε δύο προγράμματα :

Το πρώτο αφορούσε στη βία και τον σχολικό εκφοβισμό και υλοποιήθηκε από τον επιμελητή ανηλίκων κο Γ. Καρβελά . Το θέμα αυτό, το οποίο σχετίζεται άμεσα με το πρόγραμμα της σχολικής διαμεσολάβησης και αφορά στην πρόληψη της βίας, ευαισθητοποίησε τους μαθητές αλλά και εμπλούτισε τις γνώσεις τους σχετικά με άλλες μεθόδους, εκτός της διαμεσολάβησης, με τις οποίες μπορούμε να αντιμετωπίσουμε κρούσματα βίας και εκφοβισμού.

Το δεύτερο πρόγραμμα αφορούσε σε θέματα αστροφυσικής και παρουσιάστηκε από τον καθηγητή αστροφυσικής του Ε. Κ. Π. Α., κο Α. Αντωνίου.