Επίσκεψη των μαθητών του προγράμματος Αγωγής Υγείας στην Αρχαία Αγορά

Τη Δευτέρα, 16 – 4 – 2018 , οι μαθητές του προγράμματος σχολικής διαμεσολάβησης επισκέφτηκαν τον χώρο της Αρχαίας Αγοράς. Εκεί, στον τόπο που αποτέλεσε το οικονομικό, διοικητικό, θρησκευτικό, κοινωνικό και πολιτικό κέντρο της πόλης και στον οποίοαναπτύχθηκε η πολιτική σκέψη, ο πολιτικός λόγος και ο διάλογος, αρχικά οι μαθητές ενημερώθηκαν για τη λειτουργία της δημοκρατίας στην κλασική Αθήνα. Συνειδητοποίησαν έτσι, ότι οι βασικές αρχές της διαμεσολάβησης γεννήθηκαν και αναπτύχθηκαν στον κεντρικό αυτό χώρο της πόλης – κράτους των Αθηνών από πολίτεςελεύθερους. Στη συνέχεια, επισκέφτηκαν το μουσείο της Αρχαίας Αγοράς , όπου μέσα από τα εκθέματα γνώρισαν διάφορες όψεις της λειτουργίας της αθηναϊκής Δημοκρατίας. Τέλος, περιηγήθηκαν στον υποβλητικό εξωτερικό χώρο, συμπληρώνοντας έτσι τις γνώσεις τους για τον τόπο, όπου χτυπούσε η καρδιά της αρχαίας πόλης των Αθηνών.